آب درمانی چیست؟

آب درمانی، استفاده از آب در درمان امراض مختلف از جمله آرتروز و دردهای روماتیسمی است. آب درمانی با شنا متفاوت است؛ زیرا هیروتراپی شامل تمرینات خاصی است که شما در استخر آب گرم انجام می دهید. دمای آب معمولاً 36-33 درجه سانتیگراد است، که گرم تر از یک استخر معمولی است.

شما به طور معمول در بخش فیزیوتراپی بیمارستان تحت درمان با هیدروتراپی قرار خواهید گرفت. معمولاً یک فیزیوتراپیست یا دستیار فیزیوتراپیست با آموزش های ویژه به شما نشان می دهد که چگونه می توانید این تمرینات را انجام دهید. تمرکز بر روی انجام تمرینات داده شده می تواند بسته به علائم شما، برای کمک به دامنه حرکت یا قدرت شما تنظیم شود.

آب درمانی با آکواریوبیک متفاوت است، که در شرایطی می تواند کاملاً سخت باشد؛ زیرا عموماً بیشتر روی حرکات آهسته، کنترل شده و آرام سازی متمرکز است.

آیا هیدروتراپی مشابه آبگرم درمانی است؟

آبگرم درمانی مبتنی بر این تئوری است که محتوای معدنی آبگرم از خاصیت سلامتی خاصی برخوردار است. در بسیاری از کشورهای اروپایی، هیدروتراپی اغلب در آبگرم انجام می شود. اگرچه برخی تحقیقات حاکی از آن است که ممکن است محتوای معدنی آب تغییری در پوست شما ایجاد کند، اما مطالعات دیگر نشان می دهد که آب درمانی صرف نظر از آب مورد استفاده، مزایای قابل توجهی دارد.

برای چه نوع آرتریت از آب درمانی استفاده می شود؟

آب درمانی برای سلامت مفاصل شما بسیار مفید است. در مواردی که جراحی تعویض مفصل داشته باشید یا درد کمر دارید –مانند اسپوندیلیت آنکیلوزان، آرتریت پسوریاتیک و آرتروز مایع- گاهی اوقات مورد استفاده قرار می گیرد؛ اما اگر دوست دارید آن را امتحان کنید، می تواند برای انواع دیگر آرتروز نیز استفاده شود.

تعداد جلسات آب درمانی:

شما معمولاً در طول جلسات آب درمانی، همراه افراد دیگری در استخر هستید؛ اگرچه این تمرینات معمولاً برای هر فرد به صورت جداگانه تنظیم می شود و از فردی به فرد دیگر متفاوت است. بعضی اوقات جلسات گروهی برای افراد با شرایط مشابه ارائه می شود.

یک دوره هیدروتراپی معمولاً شامل پنج یا شش جلسه 30 دقیقه ای است. همه بخش های فیزیوتراپی استخر آب درمانی ندارند، بنابراین ممکن است مجبور شوید به بیمارستان دیگری برای انجام این کار مراجعه کنید.

هیدروتراپی چگونه کمک می کند؟

هیدروتراپی می تواند به چندین روش مختلف به شما کمک کند:

گرمای آب باعث می شود عضلات شما شل شود و درد مفاصل شما را کاهش دهد و به شما در ورزش کمک می کند.

آب از وزن شما پشتیبانی می کند، که به کاهش درد و افزایش دامنه حرکت مفاصل کمک می کند.

از آب می توان برای ایجاد مقاومت در برابر حرکت مفاصل استفاده کرد. با فشار دادن بازوها و پاها در مقابل آب، می توانید قدرت عضلات خود را نیز بهبود بخشید.

آب درمانی چقدر مؤثر است؟

مطالعات علمی نشان داده است که هیدروتراپی می تواند قدرت و تناسب اندام عمومی را در افراد مبتلا به انواع مختلف آرتروز بهبود بخشد. این تمرینات می تواند متناسب با نیازهای فردی شما باشد؛ بنابراین می توانید به آرامی و به تدریج قدرت و انعطاف پذیری خود را تقویت کنید.

پشتیبانی اضافی که آب در اختیار شما قرار می دهد، به شما این احساس را می دهد که می توانید ورزش بیشتری از حد معمول انجام دهید؛ بنابراین مراقب باشید که بیش از حد حرکات را تکرار نکنید. ورزش و گرمای آب ممکن است باعث شود بعد از درمان احساس خستگی کنید، که البته امری کاملاً طبیعی است. به طور کلی، هیدروتراپی یکی از مطمئن ترین روش های درمانی برای آرتروز و کمردرد است.

چگونه می توانیم هیدروتراپی را شروع کنیم؟

اگر فکر می کند که آب درمانی به کاهش درد شما کمک می کند، هر یک از اعضای تیم مراقبت های بهداشتی باید بتواند شما را به فیزیوتراپیست آب درمانی ارجاع دهند. در بعضی از موارد نیز، می توانید به یک فیزیوتراپیست مراجعه کنید، تا ارزیابی کند که آیا هیدروتراپی برای شما مناسب است یا خیر. در ضمن، حتما قبل از شروع آب درمانی حتما با پزشک معالج خود مشورت کنید.

قبل از شروع آب درمانی ، توسط فیزیوتراپیست در بخش فیزیوتراپی بیمارستان، معاینه خواهید شد. آن ها در مورد سلامت عمومی و آرتروز شما سؤال می کنند و نیازهای فردی شما را ارزیابی می کنند. فیزیوتراپیست با استفاده از این اطلاعات و اطلاعات ارائه شده توسط پزشک معالج شما، در مورد مناسب بودن هیدروتراپی برای شما توصیه هایی خواهد داشت. این ارزیابی اولیه به طور معمول حدود 30-45 دقیقه طول می کشد.

برای شروع هیدروتراپی به چه چیزی نیاز دارم؟

شما باید دو وسیله ی زیر را برای شروع آب درمانی همراه خود داشته باشید:

 • لباس شنا
 • حوله

 همچنین، داروهایی که در هنگام ورزش به آنها احتیاج دارید؛ مثلاً در صورت ابتلا به دیابت قرص متفورمین، مشکلات استنشاقی وتنفسی اسپری GTN و یا قرص گلوکز.

اگر نتوانم شنا کنم؟

برای بهره مندی از هیدروتراپی لازم نیست شنا کنید. استخر معمولاً بسیار کم عمق است (در حد قد قفسه سینه)، بنابراین می توانید در عمق مناسب خود به خوبی ورزش کنید. همیشه دو عضو تیم بهداشت و درمان در کنار شما حضور خواهند داشت. معمولاً یک فیزیوتراپیست و یک دستیار، که یکی از آن ها در کنار شما در استخر خواهد بود.

حتی اگر از بودن زیاد در آب کلافه شوید، ارزش هیدروتراپی را پس از چند جلسه کاملا درک می کنید؛ اگرچه بیشتر مردم آب گرم را آرامش بخش و دلپذیر می دانند.

با وجود نقص در حرکت، چگونه می توانم از استخر داخل و خارج شوم؟

یک آسانسور مکانیکی وجود دارد که بتواند شما را از داخل آب و خارج کند.

بیشتر استخرها دارای اعماق مختلف هستند، و این میزان عمق از ارتفاع کمر تا ارتفاع قفسه سینه متفاوت است و برای پشتیبانی اضافی یک راه آهن در اطراف لبه استخر وجود خواهد داشت.

شرایط خاصی وجود دارد که ممکن است نتوانید آب درمانی را شروع کنید. در صورت وجود موارد زیر باید به فیزیوتراپی خود حتما اطلاع دهید:

 • زخم یا عفونت پوستی
 • ویروس یا ناراحتی معده
 • داشتن تب
 • فشار خون بالا یا پایین
 • مشکلات تنفسی
 • یک بیماری کلیوی که نیاز به دیالیز دارد
 • آنژین یا مشکلات قلبی
 • بی اختیاری ادرار یا مدفوع
 • عفونت قفسه سینه
 • حساسیت به کلر
 • دیابت کنترل نشده، آسم یا صرع

در نهایت با رعایت موارد گفته شده در بالا، شما و فیزیوتراپیست تصمیم خواهید گرفت که آیا هیدروتراپی برای شما مناسب است یا خیر. این تصمیم به شدت یا ضعف وضعیت بیماری شما بستگی خواهد داشت؛ چون ممکن است در شرایطی، بیش از یک قسمت از بدن شما را تحت تأثیر قرار دهد. در صورت وجود شرایط خاص گفته شده در لیست بالا آب درمانی توصیه نمی شود؛ اما در مورد سایر موارد، فقط به پزشک متخصص فیزیوتراپی اطلاع دهید تا در صورت نیاز احتیاط های لازم را انجام دهند.

در پایان دوره آب درمانی چه اتفاقی می افتد؟

یکی از اهداف اصلی درمان با آب این است که پس از اتمام دوره، برنامه تمرینات را به تنهایی ادامه دهید و مدیریت کنید. فیزیوتراپیست شما احتمالاً توصیه می کند که در استخر محلی خودتان، تمرینات خود را ادامه دهید.

برخی از استخرهای شنا هنگام افزایش دمای آب و برخی مراکز ورزشی، کلاس های ورزشی مبتنی بر آب را برگزار می کنند. قبل از ورود به کلاس، از پزشک یا فیزیوتراپیست خود بخواهید تا اطمینان حاصل کند که  محیط آن مجموعه ی آبی برای شما مناسب است. همچنین باید در مورد آرتروز و اثرات آن با مربی صحبت کنید تا در صورت لزوم بتوانند برخی از تمرینات را برای شما تطبیق دهند.

اگر نمی توانید شنا کنید، آب درمانی می تواند یک جایگزین عالی برای شما باشد؛ زیرا شنا یک ورزش عالی برای بهبود تناسب اندام و تحرک شما است بدون اینکه فشار زیادی روی مفاصل خود وارد کنید. اگر مطمئن نیستید که هیدروتراپی برای شما مناسب است یا نه، از یک متخصص مراقبت بهداشت کمک و مشورت بخواهید.

تیم تخصصی آب درمانی در مدرسه شنای امپراطور توانسته اند با بهره گیری از مربیان با تجربه نقش بسزایی در درمان بیماران حرکتی داشته باشند.